Skvělý příspěvek, jsem vědavá kdo se přidá do diskuze :o). Přidávám knížky který mě teď narychlo napadly:
Neil Gaiman - Nikdykde (trocha fantasy nikoho nezabije)
Nick Hornby - Všecny moje lásky (pro ty co neradi čtou doporučuju film)
Čingiz Ajtmatov - Popraviště
Roald Dahl - cokoliv, napadají mě třeba Povídky nečekaných konců
Gabrile García Márquez - pro začátek asi Kronika ohlášené smrti, ale jinak taky cokoliv
Piknik u cesty mám rozečtenej, ten je supr, Růže pr Algernon úžasný, i film se celkem povedl, Forsyth není špatnej, ale uchvacující taky ne. Sběratele mám už dlouho v plánu, ale zatím jsem na něj neměla tu správnou náladu.
Kronika ohlášení smrti je drsná
jinak doporučuji Saturnina knihu a Saturnina Film ;)
Potom mi přišlo dobré i Lužinova obrana od Nabokova
No, moc pěkné... Jen přidám trošku světové klasiky, tedy konkrétně Zeit zu lieben, Zeit zu sterben od Ericha Maria Remarqua (Čas žít, čas umírat). V originále perfektní knížka, překlad trocha vázne, ale také velmi dobrý.
V melounovém cukru (Richard Brautigan)
pak nějaká klasika jako
Farma zvířat (George Orwel)
O myších a lidech (John Steinbeck)
Všecko četba na cestu vlakem do Prahy a zpět.
Pro emancipované ženštiny
Frišta (Petra Procházková)
ježtě vzpomínám jednu četbu z období mých bouřlivých šestnácti let:
MASO (Martin Harníček) - hustec odehrávající se na tržišti s lidským masem, krátký, na pár hodin.
tož taky přidám pár typů, jak si ukrátit cestu vlakem...Dům o tisíci patrech (Weiss, podle mě jedna z nejlepších českejch science fiction), Zločin a trest (Dostojevskij, to snad každej zná), Laskavé bohyně (Jonathan Littell, nedávno vydanej román o 2. svět. válce z pohledu německýho důstojníka, vřele doporučuju) a 1984 (Orwell, http://www.narod-sobe.cz/clovek/kultura/literatura/Autori_EN/Orwell/1984/1984.htm)
Taky přidám jednu hodně dobrou klasiku: Egypťan Sinuhet od Mika Waltari (min. 500 stran... :-) Teď čtu od Hemingwaye Komu zvoní hrana a příjemně překvapilo!
swenney • 2009-02-16 19:40:41 • 77.48.x.xJojo Egyptan neni spatnej...ale co hodne doporucuju je taky z egypta, strasne dobre se to cte....a menuje se to Řeka bohu (Wilbur Smith). Ma to teda stranek hromadu...ale precteny sem to mel za chvilu.
...vsem co prispeli...plno knizek uz jsem si pucil, precetl sem od Bohusa pucenou Cestu a ted docetl betcino Maso (mnam;))...po dlouhe dobe se me stalo ze sem prejel zastavku (protoze sem se zacetl;))
tak vy ostatni se nestydte a taky neco doporucte
Nikdo nezminil klasiku? No teda! Mario Puzo - Kmotr; cokoli od nedavno zesnuleho Michaela Crichtona; Robert Merle - Smrt je mym remeslem.
Vzhledem k velmi rozlicnym zanrum ktere zde byly uvedeny bych mozna otazku polozil jinak. Co je pro vas dulezite? Dej, spad, myslenka, styl autora, proste proc si myslite ze zrovna ta vase knizka stoji za precteni?
Ruze pro Algernon gut, na Orwela se chystam :)
James Clavell - Kral krysa
Kevin Mitnick - Umeni klamu
Klasika je natolik klasická, že nemá smysl ji zmiňovat :o)
Je videt ez nekdo to tady cte....Umeni klamu si neska nekdo objednal:)
Dej, spad, myslenka, styl autora.....,
To mas jak kdy....nende (pro bohusa nejde) rict co je to proc tu knizku ctes...
DEJ: Pan prstenu treba, detektivky od Jeferyho Deavera (sberatel kosti atd..)
SPAD: Swenney (budu tancit na vasich hrobech)
MYSLENKA: hmmm plno knizek...Od Coelha treba
STYL AUTORA: Treba ted to Maso nebo Cesta...ani v jednom neni jediny jmeno;)
a vsecky sou dobry...
Tak jsem dnes docetl Kevin Mitnick - Umeni klamu. No...bylo to zajimavy, su rad ze jsem to cetl ale na muj vkus je to moc jakoby ucebnice pro ty firmy jak se maji chranit. Ale nektery ty story sou drsny.... "pokazil se nam server...musite si zmenit heslo....napiste svoje heslo, ale nerikejte ho nahlas! heslo nesmite nikdy nikomu rict! ...mate napsany...tak ted napiste nove heslo test123 a jeste jednou. dekuju....preju hezky den;)"
takze to by bylo...a dalsich 7 knizek mam pucenejch a cekaji na me. Rozecteny mam jeste jak katka doporucovala Nikdykde....ze je to fantazy bych se ale mozna aj hadal;) nemate nekdo tip na nejaky fakt fantasy? jakoze styl púan prstenu, zaklinac, zabijec trolu (a dalsich potvor). Proste at to neni pohadka;) (pracety sem cetl vsecky skoro)
Cerna kniha seriovych vrahu, prakticky literatura faktu ale huste psana. Nazev presne vypovida o tematu ;)
Scifi nectu.
Pekne, pekne.. nektere zminovane, 1984 nebo Kronika ohlasene smrti opravdu stoji za to. 84 je jedna z vubec nej knizek. Napada me ted takova gymplacka klasika, Tracyho tygr. Kdyz jsem se chtel ucit na DAST, jediny text ktery jsem mezi zmeti obrazku na 6ti papirech (me poznamky) nasel bylo: "Uaaa, rekl Tracyho tygr" :). A dast mam, takze doporucuju :).
Urcite ne nejlepsi kniha vsech dob, ale pro me rozhodne nejdulezitejsi, je "...a bude hur" do Jana Pelce. Temer povinnost precist pred dosazenim mentalni plnoletosit, coz by se nekterym jeste mohlo podarit :). Cetl jsem asi 10x a v podstate me vychovala (ok, to nezni jako dobre doporuceni, cele je to o chlastu).
Nejake scifi - temer vsechno od A.C.Clarka a Issaca Asimova - hlavne serie "Rama", "Ja robot" a kniha "Ani sami bohove".
Smrt je mym remeslem
Top 20
A k tematu me napada fakt hoodne dobra (a drsna) knizka.
Rudolf Vrba - Utekl jsem z Ovětimi.
Pise to nejakej slovak (cesky) jeden ze 4 lidi co z osvetimi kdy utekli. (z 2 500 000). A jeho zprava kterou sepsal byla hlavnim dukazem o tom co se tam delo.
http://www.filmografie.cz/?clanek=566-cesta
a bude tam hrat aragorn...
Pavel Kohout - Hvezdna hodina vrahu
MrijaStudio 2006,2007